This website is protected by RSFirewall!, the firewall solution for Joomla!

دکتر موسی یمین فیروز در شهریور ماه 1354 در روستای بولک رودپی از توابع شهرستان بابل بخش بندپی شرقی به دنیا آمد. مادرش خانه دار و پدرش بازنشسته تامین اجتماعی است. روستایی که در آنجا الفبا را آموخت همچنان یکی از روستاهای محروم آن بخش است و مردمان آن هنوز با مشکل جاده، آب و گاز روبرو هستند. اما تمامی این کمبودها، در زیبایی طبیعت بکر این روستا گم شده است و مردمان مهمان نواز این دیار، شادمانی و سرزندگی را همواره به همنوعان خود، هدیه داده اند.

او در سایه تلاش خستگی ناپذیر مادر که در نبود پدرش، مسئولیت اصلی تحصیلش را برعهده داشت، دوران تحصیلی دبستان، متوسطه و دیپلم را با موفقیت پشت سر گذاشت و در سال 1373 با رتبه 2305 در دانشگاه فردوسی مشهد در رشته کتابداری و اطلاع رسانی پذیرفته شد. در آن دانشگاه افتخار شاگردی استادان به نامی همچون استاد دیانی، استاد فتاحی، دکتر داورپناه، زنده یاد دکتر آزاد، دکتر پریرخ و استاد یغمائی را داشت. بعد از اتمام دوره کارشناسی در تهران( به ترتیب در افسریه، لویزان و عباس آباد) دوران خدمت مقدس سربازی را گذراند و در سال 1379 در آزمون ورودی کارشناسی ارشد حائز رتبه 21 شد و جزء 6 نفر قبول شدگان دوره کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد دوباره در جوار حرم مطهر و در محضر اساتید آن دانشکده به شاگردی پرداخت.

به نظر او این دوره، دوران طلایی تحصیلی او محسوب می شود. چراکه همنشینی او با دوستان بسیار خوب و همکاری در پژوهشها و تحقیقات گروهی باعث شد تا برای اولین بار مقاله ی او با عنوان «کتابخانه های رقومی: فرصت ها و چالش ها برای کتابداران» در ششمين همايش كتابداران سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور که در تاریخ 16 الی 18 بهمن 1380 در شهرستان يزد برگزار گردید بصورت سخنرانی پذیرفته شد. این همایش اولین حضور حرفه ای او در محافل علمی کشور بود. حضور در این همایش انگیزه ای شد تا او بطور جدی و حرفه ای به حوزه پژوهش وارد شود و انتشار دومین مقاله او در سال 1381 با عنوان «مديريت اطلاعات و نقش حرفه كتابداري در آن» در ماهنامه كاما (كتابداري و اطلاع رساني و استفاده از محملهاي اطلاعاتي) - یکی از نشريه های آن دوره دانشگاه علوم پزشكي تهران- نشان از عزم جدی او در این زمینه داشته است.

او در همین دوره (سال 1381) با اصرار برادرش در آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی که در رشته کتابداری تنها یک نفر اعلام نیاز کرده بود شرکت و با دعای خیر پدر و مادرش به عنوان کتابدار در کتابخانه دانشکده دندانپزشکی آن دانشگاه مشغول به کار شد. بعد از یکسال کار کردن در آن واحد به عنوان مدیر داخلی به کتابخانه مرکزی آن دانشگاه منتقل و بعد از نشان دادن استعداد و قابلیت های خود در سال 1387 پست سازمانی ریاست کتابخانه مرکزی به ایشان اختصاص داده شد. او در سال 1392 دوره دکتری(PHD) خود را از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات اخذ نمود و در حال حاضر بعنوان مدیر IT دانشگاه علوم پزشکی بابل و مدرس دانشگاه به این مرز و بوم خدمت می نماید.

او دارای 3 کتاب تالیفی و دهها مقاله علمی در سطح ملی و بین المللی است و توانسته است چندین طرح تحقیقاتی را در دانشگاه علوم پزشکی بابل به اجرا در بیاورد. او را می توان از بنیانگذاران نشریه علم سنجی کاسپین دانست چراکه تلاش او در انتشار اولین شماره این نشریه بر کسی پوشیده نیست و در حال حاضر نیز بعنوان مدیر اجرایی با این نشریه همکاری تنگاتنگی دارد.

او همچنین در شکل گیری انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران- شاخه مازندران نقش بسیار مهمی داشته است و جزء بنیانگذاران آن انجمن در مازندارن بوده و در دوره چهارساله اول این انجمن به عنوان مسئول کمیته پژوهش و در دوره دوم بعنوان دبیر با این انجمن همکاری داشته و دارد.

عضویت او در هیات مدیره انجمن کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی منطقه شمال کشور از دیگر افتخارات اوست. برای آشنایی بیشتر با سوابق آموزشی و اجرایی او می توانید به صفحه شخصی او مراجعه کنید.